Wszystkie edycje

edycja 2018
edycja 2017
edycja 2016
edycja 2015
edycja 2014

Edycja 2015

Wystawa Ogrodów Świętojańskich

Wystawa Ogrodów Świętojańskich odbywa się corocznie w ramach Jarmarku Świętojańskiego na wrocławskim Rynku. Ideą wydarzenia jest nawiązanie do tradycji Nocy Świętojańskiej jako święta wiosny, radości i kwiatów. Autorskie projekty ogrodów pokazowych oraz aranżacji florystycznych skupione są wokół Pręgierza.

Wrocław - edycja 2015

poniedziałek, 16 kwietnia 2018

W roku 2015 PIANOFORTE Agencja Artystyczna przystępując do realizacji Wystawy Ogrodów Świętojańskich ponownie zaprosiła do udziału: architektów Zielonego Centrum i Ogrodów Wrocław. Projekty pokazowe po raz pierwszy zaprezentowały firmy: LIBET S.A. oraz pracownia PUNIKO prowadzona przez architekt Paulinę Malicką. Odrębną aranżację ogrodowej kuchni zaprezentowała rodzinna firma „Kuchnia w Ogrodzie”.

W ogrodach pokazowych czwartej edycji Wystawy nie brakuje odważnych, letnich barw i baśniowych inspiracji. Furorę zrobiły urocze figury kolorowych krów w ogrodzie pokazowym Zielonego Centrum. Zaskakująca ekspozycja wzbudziła uśmiech u każdego, kto odwiedził wrocławski Rynek i szczególnie ucieszyła najmłodszych. Architekci Zielonego Centrum przy realizacji swojej koncepcji użyli także nietuzinkowych materiałów – w jednej z rabat ogrodowych zastosowali korę o zapachu czekolady. Również firma Ogrody Wrocław w swoim projekcie postawiła na kolor – żółto niebieskie elementy wdzięcznie kontrastują z zielenią. Firma Libet jako producent elementów kamiennych i betonowych zaprezentowała uporządkowany układ ogrodu z zastosowaniem geometrycznych form wykonanych z kamienia i betonu. Realizacja wrocławskiej architekt Pauliny Malickiej przeniosła za to odwiedzających w tajemniczy, ale zabawny zarazem świat „Alicji z Wrocloveland”

Zaskoczeniem podczas edycji Wystawy Ogrodów Świętojańskich była ekspozycja kuchni w ogrodzie. Inżynierowie przygotowali pokazową budowlę, która nie tylko stanowi artystyczną ekspozycję ogrodową, ale i z powodzeniem posłuży do przygotowania potraw na świeżym powietrzu.

W porozumieniu z organizatorem Jarmarku Świętojańskiego PIANOFORTE Agencją Artystyczną, realizatorzy kuchni ogrodowej w jej pobliżu przygotowali konstrukcję będąca z założenia miejscem do wypoczynku, która jednocześnie koresponduje wizualnie z charakterem kuchni w ogrodzie.

Prezentowane w 2015 roku ogrody, pokazały, że ogrody powinny nie tylko cieszyć oczy, ale także wywoływać uśmiech na twarzy, wzbudzać radość i śmiech. Wystawa Ogrodów Świętojańskich pokazała także „praktyczne” zastosowanie ogrodowych ekspozycji jako miejsce przygotowywania i spożywania posiłków na świeżym powietrzu w gronie rodziny i przyjaciół.

„Ogród na wypasie” - projekt i realizacja Zielone Centrum

„Ogród na wypasie” - projekt i realizacja Zielone Centrum

„Ogród na wypasie” nawiązuje swoim charakterem do typowego wiejskiego ogrodu jednak zastosowano w nim niestandardowe rozwiązania. Główny element ogrodu to figury dwóch sympatycznych krów różnej wielkości w kolorze różowym z zielonymi łatami. Krowy stanowią nie tylko ciekawy akcent kolorystyczny ogrodu, ale wywołują uśmiech na twarzach odwiedzających i zainteresowanie – zwłaszcza najmłodszych.

Ogród tworzą rośliny kwitnące wieloletnie i jednoroczne. Zastosowano także korę o niespotykanym zapachu czekolady. Centrum ogrodu stanowi grupa drzew i siedziska zbudowane z palet pomalowanych na biało przy schodach Pręgierza oraz miejsce do letniego relaksu w prawdziwie wiejskim klimacie.

Projekt ogrodu „Ogród na wypasie” - Zielone Centrum

Projekt ogrodu „Ogród na wypasie” - Zielone Centrum

Efekt finalny ogrodu „Ogród na wypasie” - Zielone Centrum

Efekt finalny ogrodu „Ogród na wypasie” - Zielone Centrum

„Alice in WROCLOVEland” - realizacja PUNIKO

„Alicja in WROCLOVEland” – projekt i realizacja PUNIKO

„Alice in WROCLOVEland” inspirowana jest powieścią Lewis’a Carroll’a pt. „Alicja w krainie czarów”. Pokazowy ogród zaprezentowany został w dwóch oddzielnie usytuowanych aranżacjach nawiązujących do powieści Caroll’a oraz uzupełniony dodatkowymi elementami w odpowiednio wyznaczonych miejscach. Ze względu na użyty zabieg jezykowosłowotwórczy oraz chętnie odwiedzających miasto turystów w aranżacjach użyto języka angielskiego (wyjaśnienie: „Alice in WROCLOVEland” inspirowany tłumaczeniem anglojęzycznym powieści „Alice in Wonderland”.

Aranżacja „Alice in WROCLOVEland” nawiązująca do motywu uroczystego picia herbaty w ogrodzie; zaprezentowano w nim elementy stylu romantycznego i retro w nowoczesnej bajkowej odsłonie. W tej części ogrodu można zasiąść przy stole na dwóch krzesłach metalowych.

„Alice through the looking glass” nawiązująca do motywu lustra i przejścia przez nie do magicznej krainy; zaprezentowano w niej elementy ogrodu francuskiego poprzez zastosowaną symetrie i geometryczne kształty. Trawy znajdujące się przed lustrem stanowią kontrast dla geometrycznych kształtów. W tej części ogrodu można przejść przez ramę lustra i zasiąść na wiklinowym tronie królowej oraz dwóch taboretach obok. W obu kompozycjach występuje motyw szachownicy oraz kolorystyka kart do gry.

Projekt ogrodu „Alice in Wrocloveland” oraz „Alice through the looking glass” - PUNIKO

Efekt finalny ogrodu „Alice through the looking glass” - PUNIKO

Efekt finalny ogrodu „Alice in Wrocloveland” - PUNIKO

„Green Corner” - prezentacja Ogrody Wrocław

„Green Corner” – projekt i realizacja Ogrody Wrocław

„Green Corner”, czyli inaczej zielony zakątek to projekt ogrodu, w którym dominuje zieleń z żółto –niebieskimi elementami aranżacji tj: drabiny, skrzynie z kwiatami, ławka i siedziska pokryte trawą. Drzewa i krzewy nasadzono w prostokątnych donicach oraz surowych, drewnianych skrzynkach.

Podstawą ogrodu jest trawnik, ale zastosowano również kruszywo ogrodowe oraz betonowe płyty chodnikowe w różnych odcieniach szarości. Niektóre pojedyncze płyty pomalowano na kolor żółty i niebieski, aby korespondowały z pozostałymi elementami aranżacji. Ułożone na trawniku kolorowe płyty stanowią nie tylko ciekawy akcent na tle trawnika, ale służą także jako plansza do popularnej dziecięcej „gry w klasy”.

Projekt ogrodu „Green Corner” - Ogrody Wrocław

Efekt finalny ogrodu „Green Corner” - Ogrody Wrocław

Efekt finalny ogrodu „Green Corner” - Ogrody Wrocław

„Libet Design” - realizacja Libet S.A.

„Libet Design” – projekt i realizacja Libet S.A.

Projekt pokazowy Libet Design to klasyczny, geometryczny ogród.

W projekcie zastosowano betonowe i kamienne formy. Ciekawym akcentem są białe kule o gładkiej powierzchni i również takie, które strukturą przypominają piłki do gry w golfa. W ogrodzie znajdują się również płyty granitowe tworzące ciekawe geometryczne formy, kruszywa ogrodowe i ścieżki wykonane z kostki brukowej. Uzupełnieniem kamiennych form jest trawnik oraz krzewy i drzewa nasadzone w betonowych donicach. Osobną aranżację nawiązującą do charakteru ogrodu jest pionowa konstrukcja wykonana z betonowych bloków, które pełnią także funkcję donic dla roślin.

Całość kompozycji tworzy symetryczna i uporządkowana przestrzeń.

Projekt ogrodu „Libet Design” - Libet S.A.

Projekt ogrodu „Libet Design” - Libet S.A.

Efekt finalny ogrodu „Libet Design” - Libet S.A.

Aranżacja Tarasu Ogrodowego - realizacja Kuchnia w Ogrodzie

Aranżacja Kuchni Ogrodowej - projekt i realizacja Kuchnia w Ogrodzie

Kuchnia Ogrodowa to pokazowa budowla, która nie tylko stanowi estetyczną ekspozycję w ogrodzie, ale i z powodzeniem posłuży do przygotowania potraw na świeżym powietrzu. Ekspozycja kuchni ogrodowej to nie tylko funkcjonalna budowla z prawdziwie artystycznymi detalami. To przede wszystkim nawiązanie do tradycji spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi w ogrodzie, przy wspólnym stole.

Zaprezentowana ekspozycja Kuchni Ogrodowej koresponduje z charakterem przygotowanej osobno aranżacji z tarasem i miejscami do siedzenia. Centralny punkt drewnianej konstrukcji stanowi stolik, na którym kwitną kwiaty. Obok poukładano drewno służące do rozpalania w ogrodowym piecu. Całość tworzy wrażenie domowej izby, w której króluje rodzinny, sielski klimat.

Projekt Aranżacji Kuchni Ogrodowej - Kuchnia w Ogrodzie

Projekt Aranżacji Kuchni Ogrodowej - Kuchnia w Ogrodzie

Efekt finalny Aranżacji Kuchni Ogrodowej - Kuchnia w Ogrodzie

Efekt finalny Aranżacji Tarasu Ogrodowego - Kuchnia w Ogrodzie

Aranżacje partnerów wystawy

Leroy Merlin

Konstrukcja drabinowo-kwiatowa - realizacja Leroy Merlin

Aranżacja piaskownicy poprzez konstrukcje kwiatowe - realizacja Leroy Merlin

Kama Flower

Prezentacja donic - realizacja Kama Flower

Prezentacja donic - realizacja Kama Flower

Organizator i Realizacja: pianoforte jarmarki polskie Pojawi.pl wrocław

Copyright © 2011-2024 - Pianoforte Agencja Artystyczna
Wszelkie prawa zastrzeżone.

» Regulamin strony internetowej