Do rozpoczęcia Jarmarku pozostało
dni
--
godziny
--
minuty
--
sekundy
--

Jarmark Świętojański
Wrocław 2024

Informujemy, że zakończyliśmy przyjmowanie zgłoszeń na Jarmark Świętojański Wrocław 2024

Spot radiowy

Jarmark Świętojański

Wrocław, Rynek, ul. Świdnicka i Oławska

W tym roku Jarmark Świętojański odbędzie się w terminie od 24 maja do 30 czerwca 2024 roku. Wydarzenie tradycyjnie obejmie ulice Świdnicką, Oławską oraz obszar przy Pręgierzu w samym sercu Rynku.

Jarmark będzie czynny codziennie od godziny 10:00.

Tradycje Nocy Świętojańskiej

 

Inspiracją i motywem przewodnim organizowanego we Wrocławiu Jarmarku jest Noc Świętojańska oraz związane z nią tradycje i obrzędy. Od 24 maja do 30 czerwca 2024 r. Rynek we Wrocławiu, ul. Świdnicka i Oławska zmienią się w tętniące życiem miejsce pełne kwiatów, kolorów, zapachów, i unikatowych przedmiotów.

 

Noc Świętojańska, nazywana przez niektórych Sobótką, Nocą Kupały czy Wigilią św. Jana to wypadająca z 20 na 21 czerwca najkrótsza noc w roku. Według tradycji ludowych święto to związane było z żywiołami wody i ognia, a kultywowanie słowiańskich zwyczajów tej nocy miało przynieść dobrobyt i szczęście.

 

Najważniejsze obrzędy związane były z rozpalaniem ognia i zanurzaniem się w wodzie. Przywitanie lata zgodnie z tradycjami miało zapewnić pomyślność, dobrą pogodę i obfitość plonów. Jednym z najpopularniejszych zwyczajów tego święta było rzucanie przez panny wianków na wodę – jeśli wianek utonął, oznaczać to mogło staropanieństwo, jeżeli zaś jakiś kawaler go wyłowił, to on miał stać się w przyszłości jej mężem. W Noc Świętojańską szukano również kwiatu paproci, który miał znalazcy przynieść wielkie szczęście i mądrość.

Dziś kultywowanie zwyczajów Nocy Świętojańskiej to przede wszystkim dobra zabawa z elementami dawnych słowiańskich zwyczajów.

 

Na tegorocznym Jarmarku Świętojańskim we Wrocławiu oferujemy zachowanie architektury ogrodowej, pięknie udekorowane zielone aranżacje kwiatowe i ziołowe, które stworzą niepowtarzalną atmosferę radości, kreatywności i tradycji. W domkach handlowych wystawcy zaprezentują wyszukany asortyment rękodzielniczy oraz unikatowe produkty, promując lokalną twórczość i rzemiosło. Nie zabraknie kulinarnych pyszności i napojów orzeźwiających. Jarmark będzie miejscem handlu, inspiracji oraz dobrej zabawy dla wszystkich odwiedzających. Tradycyjne potrawy, unikatowe pamiątki, warsztaty, wystawa florystyczna i inne atrakcje sprawią, że każdy będzie mógł cieszyć się niezapomnianym klimatem tego wyjątkowego wydarzenia. Nowością będą kameralne koncerty. Nowe zagospodarowanie terenu wokół pręgierza, w tym architektura ogrodowa, mini plaże, fotodomki, miejsca „bliżej przyrody”, sprawią, że jarmark będzie jeszcze bardziej atrakcyjny dla mieszkańców i turystów.

 

Podczas trwania Jarmarku nie zabraknie także gości specjalnych – na 9 czerwca zaplanowano spotkanie kulinarne z aktorką Joanną Brodzik znaną z seriali takich jak: „Kasia i Tomek”, „Magda M” czy „Dom nad rozlewiskiem”. W kolejną niedzielę – 16 czerwca – odbędą się warsztaty florystyczne prowadzone przez mistrzynię florystyki Monikę Klocek i innych florystów. Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję samodzielnie przygotować piękne kompozycje z ziół i kwiatów. A po warsztatach… zapraszamy na konkurs na najpiękniejszy tradycyjny wianek, który poprowadzi utalentowana mistrzyni florystyki Agnieszka Mitko - Kominek! W konkursie zmierzą się zarówno amatorzy jak i profesjonaliści.

 

Jarmark Świętojański we Wrocławiu to doskonała okazja do odkrycia tradycji, kultury i bogactwa regionu Dolnego Śląska. Zachęcamy do odwiedzenia naszego wyjątkowego wydarzenia i spędzenia czasu w rodzinnej atmosferze pełnej radości i kreatywności. Niech jarmark stanie się główną atrakcją turystyczną dla wszystkich odwiedzających Wrocław! 

Organizator i Realizacja: pianoforte jarmarki polskie Pojawi.pl wrocław

Copyright © 2011-2024 - Pianoforte Agencja Artystyczna
Wszelkie prawa zastrzeżone.

» Regulamin strony internetowej