Wszystkie edycje

edycja 2018
edycja 2017
edycja 2016
edycja 2015
edycja 2014

Edycja 2014

Wystawa Ogrodów Świętojańskich

Wystawa Ogrodów Świętojańskich odbywa się corocznie w ramach Jarmarku Świętojańskiego na wrocławskim Rynku. Ideą wydarzenia jest nawiązanie do tradycji Nocy Świętojańskiej jako święta wiosny, radości i kwiatów. Autorskie projekty ogrodów pokazowych oraz aranżacji florystycznych skupione są wokół Pręgierza.

Wrocław - edycja 2014

poniedziałek, 16 kwietnia 2018

Trzecia edycja Wystawy Ogrodów Świętojańskich, zrealizowana przez PIANOFORTE Agencję Artystyczną w roku 2014, przyniosła odważne i zaskakujące projekty. W wystawie wyłonili się stali już uczestnicy – po raz kolejny swoją pokazową aranżację zaprezentowali: Warsztat Zieleni oraz Zielone Centrum. Do wystawców dołączyli także architekci z firm: GARDENLAND, Zielonym do Góry oraz Ogrody Wrocław. Mając już wiedzę, jak popularnym i chętnie odwiedzanym wydarzeniem jest Wystawa Ogrodów Świętojańskich, projektanci skupili się na zaaranżowaniu w ogrodach miejsc do wypoczynku dla odwiedzających.

Projekty w roku 2014 zdominował formalny uporządkowany styl wprowadzający nieco enigmatyczny klimat. Pojawiły się geometryczne i minimalistyczne formy postrzegane nie tylko jako aranżacje ogrodowe, ale także jako formy sztuki. Zupełnie odmienną koncepcję zaprezentowała natomiast Galeria Ogrodnicza Zielone Centrum, która w swojej aranżacji zainspirowała się stylem wiejskim. Przedstawiona przez architektów Zielonego Centrum wizja romantycznego ogrodu babci zaskoczyła zarówno organizatorów jak i odwiedzających. Nietuzinkowe rozwiązania takie jak np.: obsadzenie stołu i krzeseł roślinami, sprawiły, że ogród został okrzyknięty jedną z najpiękniejszych aranżacji przy wrocławskim Pręgierzu.

Trzecia edycja Wystawy Ogrodów Świętojańskich przyniosła przekonanie, że każdy ogród i każda forma aranżacji jest niepowtarzalna i jedyna w swoim rodzaju. Podziwiając ogrody pokazowe wielu odwiedzających zadawało sobie pytanie, czym też architekci zaskoczą w przyszłym roku.

„Ogród Babciny” - realizacja Zielone Centrum

„Ogród Babciny” - projekt i realizacja Zielone Centrum

Projekt w wykonaniu Zielonego Centrum to romantyczna wariacja na temat ogrodu wiejskiego.

Ogród składa się z trzech odrębnych, lecz powiązanych ze sobą obszarów. Największy obszar pokrywa trawnik, którego centrum stanowi aranżacja okrągłego stołu z krzesłami. Meble stanowiące symbol rodzinnych spotkań, wykorzystano w niezwykły i zaskakujący sposób - jako miejsca do nasadzenia roślin. Jako obrzeże stołu zastosowano materiał przypominający, haftowany babciny obrus. Jako donice dla roślin wykorzystano elementy wiejskich dekoracji: drewniane skrzynki, kosze wiklinowe. W rogu ustawiono białą donice z palet i umieszczono drzewo dające cień w upalne dni. Jeden z obszarów ogrodu zaaranżowano na babciny warzywniak – w surowych drewnianych skrzynkach umieszczono sadzonki, nasiona warzyw i owoców. Przestrzeń między skrzynkami uzupełniono korą ogrodową. Kolejną część ogrodu stanowi kwitnąca rabata, pełna traw, roślin i bylin, nawiązująca charakterem do babcinego ogródka. Obok umieszczono wygodne, pomalowane na biało siedziska z palet. Całość tworzy sielski, romantyczny klimat z odrobiną tajemniczości. Prezentowany ogród pokazowy zapisał się w historii Wystawy Ogrodów Świętojańskich, jako jedna z najbardziej odważnych i najpiękniejszych aranżacji ogrodowych prezentowanych przy wrocławskim Pręgierzu.

Projekt ogrodu „Ogród Babciny” - Zielone Centrum

Projekt ogrodu „Ogród Babciny” - Zielone Centrum

Efekt finalny ogrodu „Ogród Babciny” - Zielone Centrum

Efekt finalny ogrodu „Ogród Babciny” - Zielone Centrum

Ogród „Bubble Chair” - realizacja Warsztat Zieleni

Ogród „Bubble Chair” – projekt i realizacja Warsztat Zieleni Kamila Służewska

Aranżacja zaprezentowana przez architekta Kamilę Służewską to nowoczesny ogród z drewnianym tarasem. Kompozycję charakteryzuje prostota i elegancja. Taras stanowi centralną i największą część ogrodu. Na tarasie ustawiono drewnianą konstrukcję, do której podwieszono huśtawkę w postaci transparentnej bańki tzw. bubble chair. W jej wnętrzu nie słychać gwaru z zewnątrz, więc z powodzeniem można zatopić się we własne myśli. Atrakcja ta jest szczególnie oblegana przez najmłodszych. W ogrodzie zastosowano tradycyjny trawnik oraz donice z geometrycznie ukształtowanymi krzewami. Nie brak także rabaty z kulami uformowanymi z krzewów i ciekawymi roślinami. Całość tworzy wrażenie przemyślanej i nowoczesnej przestrzeni.

Projekt ogrodu „Bubble Chair” oraz „Alice through the looking glass” - Warsztat Zieleni

Efekt finalny ogrodu „Bubble Chair” - Warsztat Zieleni

Efekt finalny ogrodu „Bubble Chair” - Warsztat Zieleni

„Ogród Śródziemnomorski” - realizacja „Zielonym do Góry”

„Ogród Śródziemnomorski” – projekt i realizacja „Zielonym do Góry”

architekci: Joanna Zagórska, Magdalena Szymków

„Ogród Śródziemnomorski”to minimalistyczna aranżacja w odważnych kolorach. Projekt to nawiązanie do estetyki zen, czyli typowego japońskiego ogrodu kamiennego.

Z pięknymi, białymi kamykami, które tworzą klimat śródziemnomorskiej plaży kontrastuje turkusowe obramowanie z siedziskiem z palety w tym samym kolorze. Dopełnieniem aranżacji są różowe i turkusowe donice z betonowych kręgów z nasadzeniami z traw i krzewów. Całość mimo pozornej surowości wykorzystanych w projekcie kamieni tworzy radosny, wakacyjny klimat. Kolorowe donice dopełniają wizję ogrodu jako miejsca do prawdziwie letniego wypoczynku.

Projekt ogrodu „Ogród Śródziemnomorski” - „Zielonym do Góry”

Efekt finalny ogrodu „Ogród Śródziemnomorski” - „Zielonym do Góry”

„Ogród pokazowy” - realizacja GARDENLAND

„Ogród pokazowy” – projekt i realizacja GARDENLAND Studio Architektury Krajobrazu

Architekt: mgr. inż. Piotr Zwierzyński

Projekt pokazowy Libet Design to klasyczny, geometryczny ogród.

Ogród pokazowy firmy GARDENLAND to przemyślne połączenie różnych form i materiałów, uporządkowane w geometrycznie wydzielonych obszarach. Kompozycje charakteryzuje prostota i minimalizm. Architektom zależało na stworzeniu miejsca do plażowego wypoczynku w centrum miasta, zatem w ogrodzie wydzielono obszary z kamienistym żwirem i piaskiem, gdzie ustawiono leżaki dla odwiedzających. Kolorowe akcenty w ogrodzie stanowią wydzielone części trawnika oraz ogrodzone drewnianymi obramowaniami rabaty z traw, bylin i popularnych roślin ogrodowych. Harmonijna koncepcja ogrodu pozwala na zachowanie minimalistycznej i uporządkowanej przestrzeni.

Projekt ogrodu „Ogród pokazowy” - GARDENLAND

Projekt ogrodu „Ogród pokazowy” - GARDENLAND

Efekt finalny ogrodu „Ogród pokazowy” - GARDENLAND

„Tajemniczy Ogród - realizacja Ogrody Wrocław”

„Tajemniczy Ogród” - projekt realizacja Ogrody Wrocław

Aranżacja przygotowana przez architektów z firmy Ogrody Wrocław to propozycja w stylu tajemniczego ogrodu. Duże drzewa alejowe w betonowych donicach, leżak w formie trawnika, betonowe płyty ułożone w szachownicę, elementy zielonych ścian, tradycyjny żywopłot – te i inne elementy ogrodu tworzą miejsce o tajemniczym klimacie, ale jednocześnie będące świetnym miejscem zabaw dla najmłodszych – szachownica z betonowych płyt doskonale służy do gier i zabaw na świeżym powietrzu. Donice z drzewami tworzą przyjemny, zaciszny zakątek do letniego wypoczynku pośród zieleni. Koncepcja ogrodu nawiązuje do przemyślanego, formalnego stylu. Geometryczne ramy, symetria, rytmiczne podziały, wszystko to powoduje, że układ kompozycyjny jest schludny i przejrzysty. Dominacja zieleni daje poczucie elegancji, schludności i porządku.

Projekt ogrodu „Tajemniczy Ogród” Ogrody Wrocław

Projekt ogrodu „Tajemniczy Ogród” Ogrody Wrocław

Efekt finalny ogrodu „Tajemniczy Ogród” - Ogrody Wrocław

Organizator i Realizacja: pianoforte jarmarki polskie Pojawi.pl wrocław

Copyright © 2011-2024 - Pianoforte Agencja Artystyczna
Wszelkie prawa zastrzeżone.

» Regulamin strony internetowej