Wszystkie edycje

edycja 2018
edycja 2017
edycja 2016
edycja 2015
edycja 2014

Edycja 2017

Wystawa Ogrodów Świętojańskich

Wystawa Ogrodów Świętojańskich odbywa się corocznie w ramach Jarmarku Świętojańskiego na wrocławskim Rynku. Ideą wydarzenia jest nawiązanie do tradycji Nocy Świętojańskiej jako święta wiosny, radości i kwiatów. Autorskie projekty ogrodów pokazowych oraz aranżacji florystycznych skupione są wokół Pręgierza.

Wrocław - edycja 2017

wtorek, 17 kwietnia 2018

Rok 2017 okazał się przełomowy w historii Wystawy Ogrodów Świętojańskich. Firmy prezentujące swoje aranżacje na wrocławskim Rynku, nie tylko, zaprezentowały sztukę projektowania przestrzeni. W projektach poruszono istotne zagadnienia z zakresu ekologii i istoty otaczającej nas przyrody.

W ogrodach pokazowych szóstej edycji Wystawy zwrócono uwagę na problem dotyczący niekontrolowanej wycinki drzew. „Zielone Centrum” w prezentowanej aranżacji pokazało zalety drzew w funkcjonowaniu przyrody. Konstrukcja otwartych drzwi wykorzystana w projekcie symbolizuje płynne przejście do świata natury. Ogród architektek z MIA Studio również nawiązuje do tematyki lasu i drzew, dodatkowo pełno w nim niezwykłych symboli nawiązujących do tajemniczości i magii charakteryzujących Noc Świętojańską.

Magia i tajemniczość zainspirowała także twórców Magicznego Ogrodu i Plaży Śródziemnomorskiej, firmy TESM Sp. z o.o., właścicieli marki Gnejsy.pl. Elementy infrastruktury ogrodu takie jak: studnia, gabiony z siedziskami, skalniak z roślinami wykonano z różnych kruszyw naturalnego kamienia ogrodowego tzw. gnejsów. Na bazie intensywnej i bardzo udanej współpracy projektantki ogrodu Aleksandry Majcher z organizatorem Jarmarku Świętojańskiego Mariuszem Gurgulem, ogród podczas trwania wystawy wzbogacał się o coraz to nowe elementy. Wieczorna cisza i długie rozmowy w otoczeniu zieleni zainspirowały ich do wprowadzenia elementów dźwiękowych. Dzięki wspólnej koncepcji w ogrodzie pojawił się ul pszczeli, z którego delikatnie sączyło się brzęczenie pszczół. Pomysł ten to nie tylko dopełnienie wizji ogrodu, ale także pokazanie kolejnej istotnej kwestii w przyrodzie dotyczącej gwałtownie zmniejszającej się populacji pszczół.

Edycja 2017 pokazała, że Wystawa Ogrodów to nie tylko prezentacja zielonych aranżacji, ale także pokazanie idei ważnych zagadnień ekologii i zwrócenie uwagi na otaczający nas świat.

„Ogród Eco” - realizacja Zielone Centrum

Ogród Eco - projekt i realizacja Zielone Centrum

Ogród Eco zaprezentowany przez Zielone Centrum nie tylko pokazuje piękno zieleni, ale porusza istotne i kontrowersyjne zagadnienie masowej wycinki drzew. Najważniejszym elementem ogrodu są otwarte drzwi będące zaproszeniem do świata natury, w którym można znaleźć ukojenie pośród trawy, drzew i wszechobecnej zieleni. Na drzewach pozawieszano tabliczki z krótkimi informacjami o tym, jak są potrzebne i ważne dla otoczenia. W ogrodzie umieszczono pnie, które są symbolem wyciętego lasu i nawołują do refleksji i przemyśleń.

Projekt ogrodu „Ogród Eco” - Zielone Centrum

Projekt ogrodu „Ogród Eco” - Zielone Centrum

Efekt finalny ogrodu „Ogród Eco” - Zielone Centrum

Efekt finalny ogrodu „Ogród Eco” - Zielone Centrum

„Ogród Eco” i tabliczki skłaniające do refleksji na temat problemu wycinki drzew - Zielone Centrum

„Leśny Zakątek” - realizacja Mia Studio

Ogród „Leśny Zakątek” – projekt i realizacja Mia Studio

Koncepcja ogrodu bezpośrednio nawiązuje do charakteru Nocy Świętojańskiej. Zaprezentowany projekt pełen jest świętojańskiej symboliki, a w tle aranżacji dominuje leśny styl. W projekcie wykorzystano roślinność, która według wierzeń w noc św. Jana nabywa szczególnych magicznych i leczniczych właściwości. W ogrodzie znajdują się więc bylica, dziurawiec, piołun, mięta, ruta, biedrzeniec, czarny bez, leszczyna i inne spośród roślin o podobno czarodziejskich mocach. Istotnym elementem jest paproć, która według legendy posiadała kwiat świecący niezwykłym blaskiem. Miał on wskazywać drogę do ukrytych w ziemi skarbów, a temu, kto go znalazł odsłonić wszystkie tajemnice i mądrości świata, zapewnić wielkie bogactwo i szczęście. Ważnym elementem był również ogień, o którego czarodziejskiej, oczyszczającej mocy krążą legendy. W projekcie umieszczono zatem symboliczne palenisko, aby przywołać magię płonącego ogniska. Dookoła ustawiono drewniane pieńki, aby można było wspólnie usiąść przy ognisku i delektować się klimatem nocy świętojańskiej. Drewniana pergola z kolorowymi wstążkami umieszczona w centrum ogrodu wskazuje na „leśne przejście” będące swoistą bramą w magiczny świat. Kolorowe wstążki powiewające na wietrze przywodzą na myśl szum leśnego strumyka.

W „Leśnym Zakątku” znajduje się również zielona ściana z wysokich drzew pośród których ustawiono drewnianą ławkę jako zaciszne miejsce do wypoczynku. „Leśna” roślinność i drzewa wykorzystane w projekcie sprawiły, że ogród przyciąga swoim charakterem zarówno ludzi jak i zwierzęta. Przy wrocławskim Pręgierzu można bowiem usłyszeć ptaki, które chętnie zaglądają do pełnego drzew i krzewów ogrodu. Dzięki temu leśny klimat można nie tylko poczuć, ale także usłyszeć.

Projekt ogrodu „Leśny Zakątek” - Mia Studio

Projekt ogrodu „Leśny Zakątek” - Mia Studio

Efekt finalny ogrodu „Leśny Zakątek” - Mia Studio

Efekt finalny ogrodu „Leśny Zakątek” - Mia Studio

„Magiczny Ogród” - realizacja Gnejsy.pl

„Magiczny Ogród” – projekt i realizacja Gnejsy.pl

Bazą projektu są ozdobne kamienie ogrodowe zastosowane niemalże w każdym elemencie aranżacji, natomiast cała koncepcja nawiązuje do magii Nocy Świętojańskiej. Centralny punkt stanowi „tajemnicza” studnia, której dno pokryto taflą lustra. Dzięki temu, każdy kto zajrzy do studni zobaczy swoje odbicie. Legenda głosi, że zaglądając do studni w Noc Świętojańską, trzeba pomyśleć życzenie, wtedy ma ono szansę spełnić się w ciągu roku. Jeśli jednak ktoś stłucze taflę lustra znajdującą się na dnie studni, czeka go 7 lat pecha.

W pobliżu studni usytuowany został także drewniany ul pszczeli z wbudowanym głośnikiem, z którego delikatnie sączy się brzęczenie pszczół. Dzięki temu odwiedzający „Magiczny Ogród” pozostając w ścisłym centrum miasta, mogą poczuć się jak na kwitnącej polanie. Autorzy projektu umieszczając ul w projekcie ogrodu, chcieli nie tylko wprowadzić nastrój relaksu i odprężenia, ale także zwrócić uwagę na problem gwałtownie zmniejszającej się populacji pszczół. W ogrodzie zastosowano również sztuczną trawę, która z powodzeniem imituje naturalną zieleń oraz stanowi wygodne i trwałe podłoże do spędzania czasu w ogrodzie i biegania boso. Zastosowane w ogrodzie gabiony tworzą eleganckie i wygodne miejsca do siedzenia wyznaczając jednocześnie geometryczne granice ogrodu. Bujna roślinność potęguje wrażenie tajemniczości ogrodu i buduje prawdziwie enigmatyczną przestrzeń.

Projekt ogrodu „Magiczny Ogród” - Gnejsy.pl

Efekt finalny ogrodu „Magiczny Ogród” - Gnejsy.pl

Efekt finalny ogrodu „Magiczny Ogród” - Gnejsy.pl

„Plaża Śródziemnomorska” - realizacja Gnejsy.pl

„Plaża Śródziemnomorska” – projekt i realizacja Gnejsy.pl

Plaża Śródziemnomorska to aranżacja ogrodowa umieszczona pośród piasku. Rośliny i dekoracje nawiązują do klimatu śródziemnomorskiego.

W realizacji użyto ozdobnych kruszyw i kamieni ogrodowych, które imitują kamieniste wybrzeże Morza Śródziemnego. Dzban wyglądający jak grecki antyk nawiązuje do kultury starożytnej tego obszaru. Wysokie trawy podkreślają surowy charakter ogrodu.

Projekt ogrodu „Plaża Śródziemnomorska” - Gnejsy.pl

Efekt finalny ogrodu „Plaża Śródziemnomorska” - Gnejsy.pl

Organizator i Realizacja: pianoforte jarmarki polskie wrocław

Copyright © 2011-2023 - Pianoforte Agencja Artystyczna
Wszelkie prawa zastrzeżone.